
День бібліотекаря
Серед розмаїття професійних свят, які відзначаються в Україні, 30 вересня своє свято відзначають бібліотекарі. Ця професія сягає у сиву давнину, адже перші бібліотеки почали відкриватися ще за античних часів. У середині VII ст. до н.е. при палаці асирійського царя Аштурбаніпала в Ніневії малося велике зібрання глиняних таблиць. З античних бібліотек найбільшу популярність отримали Олександрійська бібліотека, заснована Птолемеєм, і бібліотека в Пергамі, заснована в III ст. до н.е….
Олександрійська бібліотека поповнювалася протягом декількох століть і увійшла в історію як найбільша книгосховище. Єгипетські чиновники забирали в бібліотеку всі ввезені в країну грецькі пергаменти. Кожен корабель, який прибув до Олександрії, якщо на ньому були літературні твори повинен був або продати їх бібліотеці, або надати для копіювання. Вартові бібліотеки переписували всі книги, сотні грамотних рабів щодня трудилися, переписуючи тисячі сувоїв. Вже до першого століття до н.е. Олександрійська бібліотека налічувала до 700 тисяч папірусних сувоїв. У бібліотеці зберігалися твори на різних мовах. Вважалося, що в світі не існує жодного цінного твору, копії якого не було б в Олександрійській бібліотеці. Бібліотека була відкрита для всіх бажаючих.
Перші бібліотеки в Давній Русі – Україні почали відкриватися ще за княжих часів. Особливого розвитку книгодрукування та утворення бібліотек набрало після прийняття в 988 році християнства в Русі – Україні. Найбільшою і найбагатшою у той час була бібліотека Софії Київської, заснована у 1037 році Ярославом Мудрим. У цілому в бібліотеці налічувалося до 900 томів рукописних книг. Книги, які виходили з майстерень Софійського собору, стали основою інших бібліотек.
У Західній Україні активний бібліотечний рух розпочинався зі утворення Галицько-Волинського князівства ХІІІ століття. При княжому дворі існувала величезна книжкова майстерня. В XVI столітті великі книгосховища з’явилися при школах в Острозі і Львові. У XVII столітті було створено бібліотеку Києво-Могилянської академії. У XVIII столітті починають з’являтись власні бібліотеки заможної української шляхти.
У радянські часи бібліотечна справа стала частиною державної політики і втратила свій національний дух.
Сьогодні в Україні налічується тисячі бібліотечних установ. Серед ведучих – Національна бібліотека імені України В.І. Вернадського, Національна парламентська бібліотека України, Державна бібліотека України для дітей, Державна історична бібліотека України та інші.
Великий учитель Василь Сухомлинський підкреслював: «Як музикант не може прожити дня, щоб не взяти до рук музичного інструмента, не творити і не діставати від цього насолоди, — так людина не може обійтися без книжки». Іван Франко про книгу сказав так: «Книги — морська глибина, хто в них пірне аж до дна, той, хоч і труду мав досить, дивнії перла виносить».
Молодому поколінню, яке багато часу приділяє комп’ютерам, смартфонам, планшетам, час від часу потрібно давати в руки книжку. Адже якими б яскравими, інтригуючими і захоплюючими не були екрани гаджетів, ніщо не зрівняється з неповторним світом фантазії кожної людини. На сторінках книги ти можеш бути ким завгодно: принцесою в замку, яка чекає порятунку від свого принца, шукачем пригод, найкрутішим детективом чи маленьким хлопчиком, що мріє змінити світ. Ти не обмежений картинкою, яку пропонує тобі телефон, ти сам можеш уявити того чи іншого героя і прожити з ним ті емоції і пригоди.
Сьогодні наші учні мали змогу ближче поспілкуватися з нашим бібліотекарем Ольгою Володимирівною та отримати відповідь на свої питання. А ще познайомилися з Книгою Книг – Біблією. Серед великого різноманіття літератури нашого часу, за кількістю видань Біблія займає перше місце у світі. Вона перекладена майже всіма мовами світу і є цінною пам’яткою як світової історії, так і літератури. Це особлива книга, що навчає духовності, гармонії та мудрості. Вона навчає життєвих істин простими, доступними для кожного словами.
Ми бажаємо підростаючому молодому поколінню більше читати та пізнавати завдяки цікавому світу книг!